İçeriğe geç

Kişisel Finansal Planlamanızı Yaptınız Mı? (2.BÖLÜM)

4- Alternatiflerinizi Değerlendirin

Mali planınızı tamamlamak için hangi stratejileri kullanacağınızı seçin

Yaşam durumunuzu, kişisel değerlerinizi ve mevcut ekonomik koşullarınızı dikkate alın.

Hâlihazırda finansal olarak kendinizi konumlandırdığınız yere karşı ne hissettiğinizi düşünün, hedeflerinizin sizi düşündüğünüz kategorilerin her birinde nereye götüreceğine bakın. Bir alanda belirli eksiklikler görüyor musunuz? Belki de bu bölgeye özel düşünmelisiniz.

Uygulamaya devam et. Adım adım planlar, gündeminizin kapsamı sizi sinirli hissetmeden veya yenilgiye uğratmadan sizi hedeflerinize doğru ilerletir.

Tüm seçeneklerin fırsat maliyetlerini içerdiğini unutmayın.

Bir fırsat maliyeti, seçim yaparken vazgeçtiklerinizi, örneğin alışverişten vazgeçmek gezi planından tasarruf, zaman fedakarlıkları, planlama içerebilir.

Bir bilim adamı gibi potansiyel kararları araştırın.

Mümkün olduğu kadar çok araştırma yapın ve verilerinizi dikkatle değerlendirin. Örneğin, bir yatırım düşünüyorsanız, risk ve ödül arasındaki korelasyona özellikle dikkat etmeniz gerekir. Yatırımın ne kadar riskli? Başarılı olması durumunda ne kadar ödül alacaksınız? Faydaları riske değer midir?

Belirsizliğin her zaman resmin bir parçası olacağını kabul edin.

Araştırmanızı dikkatle tamamladıktan sonra bile durumunuzun parametreleri değişebilir. Ekonomi daralabilir, yatırım endişelerini düşürebilir. Takip etmeyi seçtiğiniz yeni iş sizi kişisel veya mesleki olarak memnuniyetsiz bırakabilir. Elinizden gelenin fazlasını yapın ve kararlarınızı daha sonra ayarlayabileceğinizi unutmayın.

5- Mali Eylem Planınızı Oluşturma ve Uygulama

Büyük resme bakın.

Artık hedeflerinizi geliştirdiniz, alternatifleri tespit ettiniz ve bu alternatifleri değerlendirdiniz, belirlediğiniz stratejilerin bir listesini oluşturunuz. Mevcut durumunuzu göz önünde bulundurun ve sonra hangi hedeflerin en gerçekçi olabileceğini düşünmeye başlayın.

Mevcut net değerinizi hesaba katın. Borçlarınız mevcut net varlıklarınıza yaklaştıysa veya bunlardan daha büyük ise, bu oranın değiştirilmesi için gerekli önlemleri almak istersiniz.

Net varlıklarınızı geliştirmeye odaklanmayı seçebilirsiniz, ancak borçların ödenmesinin büyük bir yatırım olabileceğini unutmayın. Faiz masrafları, çok küçük borçların bile zamanla ezici hale gelebileceği anlamına geliyor. Bazı kaynakların borç azaltmaya yönlendirilmesi, daha sonra ciddi sorunların oluşmasını önleyebilir.

Şimdi hangisinin peşinde gideceğinize karar verin.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda, birkaç ay ve birkaç yıl boyunca plan yapmanıza olanak tanıyan dengeli bir yaklaşım için çalışın.

Artımlı büyümeye odaklanın. Böylece, sizi hedeflerinize götürecek bir yol haritası oluşturacaksınız.

Gerçekçi ol. Bir kerede değerlendirdiğiniz tüm harika stratejileri benimseyemezsiniz, ancak dengeli bir dizi hedef seçmek, seçtiğiniz hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olur ve ek projeler üstlenebildiğiniz bir noktaya gelinceye kadar size yardımcı olur.

Finansal planlama hedeflerinizi içeren bir bütçe geliştirin.

Mevcut net değerinizi analiz ederek net varlıklarınızı ve borçlarınızı zaten biliyorsunuz; bunları yaptığınız kararları içeren bir çerçeveye yerleştirin. Sonra bu kararlar için kendinizi sorumlu tutun. Mesela bir ayda 80 TL’den daha az kahveye harcamak ve bunu tasarruf hesabına koymayı taahhüt ettiyseniz, bunu bütçenizde listeleyin.

Yeni bir iş edinme gibi hedefler bütçeye rahatça sığmayabilir, ancak çalışma finansal planınızın bir parçası olarak başvurulması kolay bir yerde listelenmelidir.

Profesyonel bir finansal danışman tutmayı düşünün.

Finansal kararlar verme konusunda tam yeteneğe sahip olabilirsiniz, ancak profesyonel bir danışman, finansal durumunuzdan duygusal ayrışmanın avantajına sahiptir.

6- Finansal Planınızı Gözden Geçirin

Mali planınızı çalışma belgesi olarak düşünün.

Kişisel finansal planlama bir süreçtir. Yaşam değişir ve durumunuz ve hedefleriniz değiştikçe zaman içinde planınızı güncellemeniz gerekir.

Mali hedeflerinizi düzenli olarak gözden geçirmeyi planlayın.

Yaşam koşullarınızın hızla değiştiğini görürseniz, bu hedefleri her 6 ayda bir incelemeyi tercih edebilirsiniz. Hayatınız daha istikrarlı olursa yıllık bir incelemeyi planlayabilirsiniz.

Kişisel mali planınızı eşinizle tartışın.

Zaten kararlı bir ilişkide iseniz, bu işlemi bir çift olarak takip etmişsiniz demektir. Bir ilişki taahhüdü verirken, mali tartışmalar, değerleriniz, hedefleriniz ve bu hedeflere ulaşma planlarınız konuşmanın bir parçası olmalıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir