İçeriğe geç

Kişisel Finansal Planlamanızı Yaptınız Mı?(1.BÖLÜM)

Kişisel Finansal Planlama (Personal Financial Planning), mali sağlığın sürdürülmesi ve finansal hedeflerin gerçekleştirilmesi için yazılı, organize stratejilerdir. Kişisel bir finansal plan geliştirmek, yalnızca finansal durumunuzu kontrol etmenize izin vermez, aynı zamanda para ile ilgili konularda ve gelecekteki ihtiyaçlarla ilgili belirsizliği azaltarak yaşam kalitenizi artırabilir. Profesyonel bir finansal planlayıcı istihdam etmeyi seçebilirsiniz, ancak kendi finansal planınızı geliştirmek, mükemmel bir uygulamadır. Birçok mali planlama uzmanı, finansmanınızın geleceği için sağlam bir plan geliştirmek için altı aşamalı bir süreci izlemenizi önerir.

1- Mevcut Mali Durumunuzu Belirleyin

Mevcut varlık ve yükümlülüklerinizin bir listesini geliştirin

Varlıklar sizin sahip olduğunuz değerli varlıklardır, borçlar borçlarınızın değeridir.

Varlıklar, kontrol ve tasarruf hesapları gibi nakit veya nakit eşdeğerleri içerebilir; bir evde ve / veya bir otomobilin sermayesi dahil olmak üzere kişisel mülkiyet ve hisse senedi, tahvil ve emeklilik de dahil olmak üzere yatırım yapılan varlıklardır.

Yükümlülükler, otomobil kredileri, konut kredileri, tıbbi borç, kredi kartı borcu veya öğrenci kredileri gibi mevcut fatura ve borçları içerir.

Mevcut net değerinizi hesaplayın

Varlıklarınızı toplayın, sonra toplam borçlarınızı bu rakamdan çıkarın. Ortaya çıkan sayı mevcut net değerinizdir. Mevcut net değeriniz kişisel mali planınızın başlangıç ​​noktasıdır.

Pozitif net değer, yükümlülüğünden daha fazla varlığa sahip olduğunuz anlamına gelir, negatif net değer bunun tam tersi demektir.

Mali kayıtlarınızı düzenleyin

Vergi iadeleriniz, banka hesap dökümanları, sigorta poliçesi bilgileri, sözleşmeler, makbuzlar, iradeler, tapular, unvanlar, borçnameler, yatırım planı tabloları, emeklilik hesap dökümanları, ödeme taslakları, ipotek ve diğer her türlü vergi beyannamenizi içeren bir dosyalama sistemi oluşturun.

Gelir ve harcamalarınızı ve nakit akışlarınızı takip edin

Bunu yaptığınızda, paranızı şu an harcadığınız – mevcut net değere neden olan alışkanlıklar – daha dikkatli bir şekilde incelemenizi sağlayacaktır.

2- Mali Hedeflerinizi Geliştirin

Kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri belirleyin

Kişisel finansal planlama, hedeflerin etrafında döner. Yaşam tarzınızın şu andaki, yakın gelecekte ve uzak gelecekte neye benzeyeceğinizi düşünün ve sonra hayatınızın her yönünü kapsayacak kadar detaylı bir hedef çizgileri yaratın.

Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizin birbirine dayandığını görebilirsiniz – Örneğin, bir ev fonu karşılığında ayda 1000 lira tasarruf etmek, uzun vadeli bir ev satın alma hedefine yol açabilir.

Akıllı bir hedef belirleme işlemi kullanın

Hedeflerinizin spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana dayalı olduğundan emin olun. Bunu yapmak, hedeflerinizin “hayal” safhasından geçerek gerçek uygulamaya geçmesini sağlayacaktır.

Finansal değerlerinizi düşünün

Para hakkında ne düşünüyorsunuz, neden? Para sizin için niçin önemlidir? Bu soruları yanıtlamak mali hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, uluslararası seyahat hayalinizi takip etmek için zaman ve kaynak oluşturmak için para sizin için önemlidir. Bunu bilmek, hedeflerinizi geliştirmenize ve öncelik vermenize yardımcı olacaktır

Ailenizi konuya dahil edin

Bir eşiniz veya aileniz varsa “kişisel” finansal planınızı “aile” planına dönüştürün. Bunu yapmak değerlerinizi ve hedeflerinizi birbirinizle paylaşmanızı ve bu paylaşılan fikirler düşünülerek finansal kararlar almanızı sağlayacaktır.

Önceliklerinizin farklı olduğunu görebilirsiniz. Hem maddi geleceğinizde rahat hissetmenizi sağlayacak uzlaşmalar konusunda anlaşmaya varmak için dikkatli tartışmalar yapın.

Bazı insanların diğerlerinden finansal açıdan daha çok fikir sahibi olduğunu kabul edin. Hane halkı bütçesinden kimlerin sorumlu olacağını belirleyin veya her bir aile ferdinin bir dereceye kadar kontrol sahibi olma ihtiyacını sağlamanın yollarını düşünün.

Bazıları diğerlerinden daha “mali” görünse bile, tüm hedeflerinizi düşünün

Örneğin, Avrupa seyahatine çıkma amacınız öncelikle mali görünmeyebilir, ancak böyle bir seyahatin gerçekleşebilmesi için mali kaynaklara sahip olmanız gerekir.

  • Entelektüel hedefler, eğitiminizi ilerletmek, çocuklarınızı üniversiteye göndermek ve seminerlere katılmak olabilir.
  • Gelirinizi harcamayı planladığınız yolları dikkatlice düşünün; bu, mevcut çalışma alanınızda devam etmeyi veya ilerlemeyi veya kariyerinizi tamamen değiştirmeyi gerektirir.
  • Yaşam tarzı hedefleri, eğlenmek için yaptığınız şeylerin yanı sıra amaçladığınız yaşam kalitesi için de gerekli olduğunu düşündüğünüz şeyleri kapsar.
  • İkamet hedefleri, kiralamayı, ev satın almayı veya yer değiştirmeyi içerebilir.
  • Emekli olduğunuzda istediğiniz yaşam biçimini göz önünde bulundurun ve standartlarınızı karşılayan emeklilik sağlayacak kişisel finansal planlama hedeflerini belirleyin.

3- Alternatif Eylemleri Belirleyin

Mali hedeflerinizi karşılamak için mevcut seçenekleri öğrenin

Genel olarak, seçenekleriniz iki kategoriye ayrılır: mevcut kaynakları yeni yollarla kullanma veya yeni gelir elde etme. Her bir amaç için şunları düşünün:

  • Aynı işlemi sürdürebilirsiniz
  • Mevcut durumunuzu genişletebilirsiniz
  • Mevcut durumunuzu değiştirebilirsiniz
  • Yeni bir adım atabilirsiniz

Unutmayın ki aynı amaç çok çeşitli şekillerde karşılanabilir

Örneğin Avrupa’ya yapacağınız sırt çantalı gezi için para kazanmak için plan yaparken kafe duraklarınızı evde kahve ile değiştirip belli bir miktar tasarruf edebilirsiniz. Alternatif olarak, haftanın bir günü öğleden sonra bir arkadaşınıza çocuk bakımı sağlayabilir ve kazancınızı seyahatinize ayırabilirsiniz.

Bir hedefin başka bir hedefi etkileyip etkilemeyeceğini belirleyin

Mali hedefleriniz dahilinde alternatif eylem biçimlerini belirlemenin yanı sıra, hedeflerinizin nasıl etkileşime girdiğini de düşünmelisiniz. Seyahat etmeyi örneğin bir “yaşam tarzı” hedefi olarak düşünebilir, ancak dikkatle inceledikten sonra, bir yabancı dili eğitimi amacının peşinden giderseniz, daha ucuza seyahat etmenizi veya hatta yabancı bir ülkede çalışan bir çevirmen veya işadamı olarak meslek edinmenizi sağlayacağını fark etmiş olursunuz.

**

Kendinizi özellikle kişisel finans alanında eğitmek için özellikle tavsiye edeceğimiz adeta bir finans eğitimi niteliğindeki bu makalenin 2.bölümü yakında sizlerle…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir