İçeriğe geç

Finansal Planlamanın Tanımı

Finansal planlama, gerekli sermayeyi tahmin etme ve rekabetin belirlenmesi sürecidir. Bu, bir işletmenin fonlarının satın alınması, yatırımı ve idaresi ile ilgili finansal politikaların çerçevelendirilmesi sürecidir.

Finansal Planlamanın Hedefleri

Sermaye gereksinimlerinin belirlenmesi:  Bu, cari ve duran varlıkların maliyeti, promosyon giderleri ve uzun vadeli planlama gibi faktörlere bağlı olacaktır. Sermaye gereksinimleri kısa ve uzun vadeli gereklilikler açısından incelenmelidir.

Sermaye Yapısının Belirlenmesi: Sermaye yapısı, sermayenin bileşimi, yani işte gereken sermayenin göreceli türü ve oranıdır. Bu, hem kısa hem de uzun vadeli borç özsermaye oranının kararlarını içerir.

Nakit kontrolü, borç verme, borçlanma vb. ile ilgili finansal politikaları çerçevelemek : Bir finans yöneticisi, yatırım getirisi elde etmek için kıt finansal kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını sağlar.

Finansal Planlamanın Önemi

Finansal Planlama, mali faaliyetler ile ilgili amaçları, politikaları, prosedürleri, programları ve bütçeleri belirleme sürecidir. Bu, etkili ve yeterli finansal politikaların ve yatırım politikalarının oluşturulabilmesini sağlar.

Finansal Planlama, fon tedarikçilerinin finansal planlama yapan şirketlerde kolayca yatırım yapmasını sağlar.

Finansal Planlama, şirketin uzun vadeli hayatta kalmasına yardımcı olan büyüme ve genişleme programlarının yapılmasına yardımcı olur.

Finansal Planlama, değişen piyasa eğilimine ilişkin belirsizlikleri azaltır; bu eğilimler, yeterli fonlarla kolayca karşılanabilir.

Finansal Planlama, şirketin büyümesine engel teşkil edebilecek belirsizliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Bu, istikrar ve karlılığın sağlanmasına yardımcı olur.

**

Finansal planlama özellikle üzerinde çalıştığımız bir konu olduğundan özellikle bir süre bu konudaki yazılara ağırlık vereceğiz. Sitemiz adeta bir finans kursu işlevi görecek şekilde planlanmıştır. Bizi izlemeye devam edin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir