İçeriğe geç

Finansal Planlama Türleri

Hayatınızın birçok yönü vardır; aileniz, işiniz, sosyal hayatınız, hobileriniz vb. Para tüm bu yönlerin hepsiyle de ilgilidir. Bu nedenle finansal planlama basit bir görev değildir. Her şey etkili bir planın parçası olmak zorundadır. Dahası, sadece şimdiyi değil, aynı zamanda geleceğini de düşünmelisiniz.

Aşağıda sizler için finansal planlamanın gerçekleştirilebileceği geniş alanları kapsayan yedi noktadan oluşan bir kontrol listesi sunduk:

NAKİT AKIŞI PLANLAMA

Basit anlamda, nakit akışı, para akışına ve çıkışına işaret eder. Gelir ve giderlerin bir kaydıdır. Bu kulağa basit geliyor olsa da, çok az insan aslında neyin geldiğini ve her ay ellerinden ne çıktığını öğrenmek için zaman ayırır. Nakit akış planlaması, mevcut ve gelecekte (hem kısa vadeli hem de uzun vadeli) büyük harcamaların belirlenmesi ve planlanan yatırımların yapılması sürecini ifade eder.

Bu, gerektiğinde gereken miktarda finansmana sahip olduğunuzdan emin olmak içindir. Nakit akışı planlaması, bir yatırım tatbikatına başlamadan önce yapılması gereken ilk şeydir. Bu planlama olmadan, mali durumunuzun nasıl göründüğünü ve likiditenizi ayarlamadan nasıl yatırım yapabileceğinizi bilebilecek bir konumda olmayacaksınız. Ayrıca bu çalışma, belirli bir yatırımın nakit akışı gereksiniminizle eşleşip eşleşmediğini anlamanızı da sağlayacaktır.

EMEKLİLİK PLANI

Bu tarz bir planlama, işten çekildikten sonra yaşamanız için yeterli paraya sahip olmanızı sağlamak anlamına gelir. Emeklilik, tam anlamıyla arkanıza yaslanıp rahatlayabileceğiniz zaman, hayatınızın en iyi dönemi olmalıdır. Esasen uzun yıllar süren çalışmaların faydalarını görüyorsunuz. Sorunsuz bir emekli yaşam süresi elde etmek için, çalışma hayatınızda ihtiyatlı yatırım kararları vermeniz ve böylece gelecekteki yaşantınız için de para kazanmanız gerekir. Emekliliğinizi planlamak, kariyer ve evliliğinizi planlamak kadar önemlidir. Hayat kendi gidişatını alır ve en fakirden en zengine, kimse bundan kurtulamaz. Farkına varmadan her gün yaşlanıyoruz. Ancak, biz yaşlılığın asla bize dokunmayacağını varsayıyoruz.

Gelecek, büyük ölçüde bugün yaptığınız seçimlere bağlıdır. Doğru zamanda alınan doğru finansal planlamanın yardımı ile doğru kararlar, emeklilik sırasında huzurunuzu garanti edecektir. Emeklilik planlaması uzun ömürlü olmasına rağmen, çalışma yıllarının sayısının artmadığı gerçeği nedeniyle daha da önem kazanmaktadır.

YATIRIM PLANLAMASI

Tasarruf ve yatırım iki ayrı faaliyettir. Biri sizin harcamalarınızla ilgilidir, diğeri ise finansal araçlarla ilgilidir. Varlıklarınızla yatırım yaptıysanız, servetiniz zamanla büyüyecektir. Yatırım planlaması, bireyin servetinden en iyi şekilde yararlanmak için yatırım yapması gereken araçlarla ilgilenir.

Bu planlamanın ilk kısmı, risk ve getiri profilinizle ilgilidir. Limitlerinizi, almak istediğiniz risk ve beklediğiniz minimum getiri açısından belirlediğiniz yer burasıdır. Bu, yaşam aşamasına, gelir ve refahınıza göre zaman harcaması, zaman ufku, likidite gereksinimleri ve çeşitli bireysel spesifik kısıtlamalara dayanarak yapılır. Yatırım planlaması önemlidir çünkü yatırımınızdan maksimum faydayı elde etmenize yardımcı olur.

VERGİ PLANLAMASI

Vergi kaçakçılığı yasa dışıdır, ancak vergi indirimi yasaldır. Böylece, vergi planlamanızı etkili bir şekilde planlayarak azaltabilirsiniz. Uygun vergi planlaması ile vergi sonrası gelirinizi artırabilirsiniz. Bu aynı zamanda yatırım kararlarınıza da etki edecektir.

Çocukların geleceğinin planlaması: Çocuklarınızın geleceği için plan yapmak şarttır. Çocuğunuzun geleceğini planlamanın amacı, yüksek eğitim ve düğün gibi öngörülebilir harcamalar için bir birikim yaratmaktır.

Böylece, büyüyen yıllar boyunca yeterli bir güvenlik örtüsü sağlayabileceksiniz. Çocuğunuzun eğitiminin yeterli ölçüde finanse edilmesini sağlamak için, bir ebeveyn olarak sadece tasarruf etmenize değil, aynı zamanda sistematik ve düzenli aralıklarla da yatırım yapmanız gerekir.

SİGORTA PLANLAMASI

Hayatın sana ne tür sürprizler yapacağını asla bilemezsin. Sigorta planlaması, sorunlu zamanlarda kullanışlı olabilecek bir güvenlik ağı sağlamanıza yardımcı olur. Bu tür planlama, sigorta edilebilir risklere karşı yeterli teminatın sağlanması ile ilgilidir. Doğru risk kapsamı seviyesinin hesaplanması büyük ölçüde uzmanlık gerektirir.

Uygun sigorta planlaması, aynı miktar veya daha düşük prim için daha geniş bir kapsama alma olasılığına bakmanıza yardımcı olabilir. Sigortalar, hayatınızı en çok etkileyebilecek ve olayları engelleyebilecek finansal etkilerden endişe etmeden yaşamanızı sağlar. Başka bir deyişle, sigorta sizi beklenmeyen durumlardan korur.

GAYRİMENKUL PLANLAMA

Herkes yaşamı boyunca gayrimenkul edinmeye çalışır. Ölüm halinde veya ömür boyu bu edinilen gayrimenkuller, mirasçılara ya da kurumlara veya hayır kurumlarına transfer edilebilir. Bu transferin en verimli şekilde planlanması mülk planlaması olarak adlandırılmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir